close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 grudnia 2017

  O miejscu Ameryki Łacińskiej w polityce zagranicznej Polski i perspektywach współpracy z państwami regionu rozmawiali w Warszawie uczestnicy „Dnia Ameryki Łacińskiej”.

   

  Spotkanie otworzyli marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski. – Latynoamerykańskich partnerów chciałbym zapewnić o naszej woli zacieśniania współpracy dwustronnej we wszystkich obszarach. Dowodem na to jest uruchomienie w tym roku Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie – powiedział szef polskiej dyplomacji. Wyrażając zadowolenie z uwzględnienia Ameryki Łacińskiej we wspólnych inicjatywach, podejmowanych dotąd wobec państw Azji i Afryki, zaapelował do zgromadzonych posłów i senatorów oraz przedstawicieli instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych „o wsparcie naszych wysiłków na rzecz nowego otwarcia w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, do jeszcze silniejszego zbliżenia Polski z tym regionem”.  


  Część inauguracyjną uświetnił wykład gościa specjalnego – ministra spraw zagranicznych Salwadoru Hugo Martíneza. W swoim przemówieniu  zapewnił on, że w Salwadorze i Ameryce Łacińskiej UE i Polska znajdą silnego partnera, gotowego do współpracy w ważnych kwestiach agendy międzynarodowej, jak zmiana klimatu, nieproliferacja broni masowego rażenia czy zwalczanie terroryzmu. Salwador pełni obecnie szczególną funkcję jako państwo przewodniczące pracom Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

   
  Podczas pierwszej sesji debaty z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, parlamentarzystów, przedstawicieli biznesu i ekspertów omówiono przemiany w Ameryce Łacińskiej oraz podjęto dyskusję na temat szans i wyzwań dla współpracy z państwami regionu. Zdaniem uczestniczącego w panelu z ramienia MSZ wiceministra Marka Magierowskiego, wzmacnianiu relacji z regionem służy intensywna wymiana wizyt wysokiego szczebla i dialog polityczny. Wiceminister zaapelował także do polskich przedsiębiorców, którzy już są obecni w państwach Ameryki Łacińskiej, „aby stali się ambasadorami polskiego biznesu w tym regionie”.  Podkreślił równocześnie dobrą kondycję gospodarczą Ameryki Łacińskiej, stabilność polityczną i przywiązanie do wartości wolnorynkowych państw regionu.
   

  Uczestnicy drugiej sesji debatowali nad perspektywami współpracy Polski z partnerami latynoamerykańskimi w wymiarze gospodarczym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sejm RP we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, przy udziale przedstawicielstw dyplomatycznych państw Ameryki Łacińskiej w Polsce.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  _Z7A1672-2
  _Z7A1703-2
  4881
  4882
  4883
  4888
  4889

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: