close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 lipca 2017

  Pablo Squella, minister sportu Chile, podpisze ramową umowę o współpracy z Polską.

  Chilijski minister sportu spotka się z Witoldem Bańką, ministrem sportu i turystyki, żeby podpisać ramową umowę o współpracy w dziedzinie sportu miedzy Polską i Chile. Strona chilijska jest zainteresowana współpracą w zakresie metod treningu, głównie lekkoatletycznego oraz sposobów zwalczania dopingu.

   

  - W zakresie działań antydopingowych Polska ma znakomite zaplecze i skuteczne narzędzia. Polski minister sportu Witold Bańka został ostatnio przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), co świadczy o wysokich standardach oraz wiedzy i doświadczeniu jakie Polska posiada w tym zakresie. – uważa Pablo Squella.

   

  Szefowi chilijskiego resortu sportu zależy także na tym aby polska szkoła trenerska dyscyplin lekkoatletycznych dotarła do Chile. Chciałby aby polscy trenerzy przyjeżdżali do Chile na zgrupowania czy treningi i uczyli młodych, utalentowanych zawodników. Chodzi również o szkolenia chilijskich trenerów w Polsce.

   

  Pablo Squella spotka się także z polskimi liderami projektu Chile Polonia Deporte, m.in. z Markiem Góralczykiem, dyrektorem  Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. współpracy z zagranicą i Pawłem Leja z Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Rozmowy mają dotyczyć możliwości dalszego rozwoju projektu i jego zasięgu. Projekt dotyczy edukacji sportowej chilijskich dzieci i młodzieży.

   

  Następnie chilijski minister sportu weźmie udział we Wrocławiu w otwarciu 10. Światowych Igrzysk Sportowych, na których prezentowana jest światowa czołówka sportów nieolimpijskich.

   

  Pablo Squella objął tekę ministra sportu w listopadzie 2016 r. W latach 80. i 90. rywalizował jako lekkoatleta na dystansach 400 m, 400m z przeszkodami, 800m i 1 500m. Brał udział w olimpiadach w Seulu i Barcelonie. Po zakończeniu kariery sportowej, pracował jako trener oraz działał w organizacjach i urzędach, zajmujących się wspieraniem sportu.

   

  foto: Ministerio del Deporte

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: