close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2018

  W styczniu 1838 r. polski naukowiec rozpoczął czteromiesięczną podróż z Europy do Chile, kraju w którym stworzył podwaliny dla eksploatacji bogactw naturalnych.

  Ignacy Domeyko przyjechał do Chile na zaproszenie władz kraju w celu objęcia stanowiska wykładowcy chemii i mineralogii w mieście Coquimbo. Oprócz prowadzenia zajęć, dokonywał też obserwacji geologicznych i analiz chemicznych zebranych przez siebie materiałów, oraz jako pierwszy przygotował socjologiczny opis indiańskiej ludności Mapuche. Dzisiaj Domeyko jest znany przede wszystkim jako założyciel chilijskiej mineralogii oraz rektor i reformator Uniwersytetu Chilijskiego.

   

  Domeyko wyjechał z Polski po upadku powstania listopadowego, w którym brał udział. Wyemigrował do Francji, gdzie skończył studia górnicze i podjął pracę. Po otrzymaniu listu z Chile z ofertą pracy, zdecydował się na przyjęcie nowego wyzwania i w styczniu 1838 r. rozpoczął czteromiesięczną podróż do Chile przez Londyn, Wyspy Kanaryjskie, Rio de Janeiro, Buenos Aires i Mendozę, skąd przejechał końmi przez Andy do Coquimbo, zbierając po drodze próbki geologiczne.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: