close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 lutego 2018

  Koncert muzyki polskiej rozpoczął w Chile obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przypieczętował współpracę pomiędzy Katowicami i Frutillarem, miastami kreatywnymi UNESCO.

  Ambasador Jacek Gawryszewski zainaugurował obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości RP przemówieniem przed koncertem Krzysztofa Lasonia w mieście Frutillar, w którym odbywa się najważniejszy w Chile festiwal muzyki klasycznej, Semanas Musicales de Frutillar.

   

  Krzysztof Lasoń, min. skrzypek, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Ministra Kultury, zagrał koncert muzyki polskie przy akompaniamencie chilijskiej pianistki Pauliny Zamory. W repertuarze znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Wieniawskiego i Aleksandra Lasonia.

   

  Festiwal stał się okazją do spotkania Ambasadora Gawryszewskiego z władzami miasta, które miało na celu omówienie dalszej współpracy Frutillar z Katowicami w wymiarze muzycznym. W ubiegłym roku Frutillar otrzymał status kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki, a kandydatura została wsparta przez Katowice, które posiadają ten tytuł w 2015 r. Przyjazd Krzysztofa Lasonia, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach, zacieśnił współpracę z miastem. W tym roku planowany są koncerty muzyków z Frutillar w Polsce.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: