close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KOMUNIKATY

 • Daty zamknięcia Konsulatu w 2019 r.

   

  Uprzejmie informujemy, że Konsulat RP w Santiago będzie nieczynny w święta polskie i chilijskie przypadające w 2019 r. w następujące dni:

   

  Data

  Nazwa święta

   

  22 kwietnia  (poniedziałek)

   

  Poniedziałek Wielkanocny

  1 maja  (środa)

  Święto Pracy / Dia del Trabajador

  20 czerwca (czwartek)  

  Boże Ciało

  15 sierpnia (czwartek) 

  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/ Asunción de la Virgen

  18 września (środa)     

  Independencia de Chile

  19 września (czwartek)    

  Glorias del Ejército

  31 października (czwartek) 

  Día de las Iglesias Evangélicas y Protestantes

  11 listopada (poniedziałek)    

  Święto Niepodleglości

  25 grudnia (środa) 

  Boże Narodzenie

  26 grudnia (czwartek)

  Boże Narodzenie

   

   

   

   

   

   

  Przepisy fitosanitarne przy wjeździe do Chile

   

  W Chile obowiązują rygorystyczne przepisy fitosanitarne, które zakazują przywozu do kraju artykułów rolno-spożywczych w stanie surowym oraz nasion, roślin i wyrobów z surowego drewna.

   

  Przy przekraczaniu granicy zaleca się, również w razie wątpliwości, wpisanie do deklaracji celno-sanitarnej wszelkich, przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

   

  Na przejściach granicznych bagaże są prześwietlane i w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są wysokie mandaty, bez możliwości apelacji.

   

  Więcej informacji - www.sag.cl

   

   

  Zmiana przepisów Kodeksu Granicznego Schengen

   

  Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.

   

  Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie UE obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest odpowiedzią na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

   

  Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa UE, czyli m.in. obywatele polscy, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów oznacza, że oprócz weryfikacji tożsamości i obywatelstwa osoby przekraczającej granicę strefy Schengen oraz weryfikacji autentyczności i ważności dokumentu podróży uprawniającego do przekroczenia granicy, każdy podróżny będzie sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych któregokolwiek z państw członkowskich UE.

   

  Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej w punktach przekroczenia granicy Polski  (w przypadku granic z państwami spoza strefy Schengen) i może ją wydłużyć. Aby zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych zmian sytuacja będzie na bieżąco monitorowana przez polską Straż Graniczną i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: