close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLONIA W CHILE

 • Pierwsze wzmianki o Polakach w Chile pochodzą z końca XVIII wieku i pierwszych dekad XIX wieku. Dotyczą one podróżników, żołnierzy napoleońskich, naukowców. W roku 1838 przybył do Chile Ignacy Domeyko, którego roli dla XIX-wiecznego Chile nie sposób przecenić – był reformatorem i wieloletnim rektorem Uniwersytetu w Santiago, twórcą nowoczesnej inżynierii, autorem około trzystu prac z dziedziny chemii, metalurgii i geologii.

   

  W okresie I wojny światowej w Chile mieszkało około 300 Polaków – głównie w Santiago, Valparaíso i Temuco. Byli to księża, rzemieślnicy, kupcy. W 1916 r. w Chile powstał Komitet Pomocy „Pro Polonia”, w skład którego weszli m.in. synowie Ignacego Domeyki. Działalność Komitetu umożliwiła integrację chilijskiej Polonii i utworzenie pierwszej organizacji polonijnej – Polskiego Koła Kulturalnego im. Ignacego Domeyki. Przy klubie działały biblioteka i czytelnia polska. W okresie międzywojennym w Chile działało Koło Polskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które stworzyło polską bibliotekę. W latach 20. i 30. do Chile przybyło około 1000 polskich Żydów, emigrantów ekonomicznych i politycznych.

   

  Podczas II wojny światowej przy Poselstwie RP w Santiago działał Komitet Pomocy Ofiarom Wojny, który organizował zbiórki pieniędzy i ubrań. Z Poselstwem RP współpracował również Związek Żydów Polskich w Chile.

  W latach 1947-1951 do Chile przybyło około 1500 polskich uchodźców – głównie ofiary robót przymusowych; w powojennej fali emigracji znaleźli się także żołnierze Polskich Sił Zbrojnych oraz byli więźniowie nazistowskich i sowieckich obozów koncentracyjnych. W roku 1949 powstało Zjednoczenie Polaków w Chile. W latach 50. ZPCh rozpoczęło wydawanie pisma „Polak w Chile”. Utworzono również Koło Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

  W latach 50. i 60. w Chile rozwinęli działalność m.in. filozof Bogumił Jasinowski, malarz i reżyser teatralny Raul Małachowski, fotografik Bogusław „Bob” Borowicz, grafik Maurycy Amster, teolog ks. Brunon Rychłowski. Znaną postacią był również poeta i krytyk Efraín Szmulewicz, autor cenionej biografii Pabla Nerudy.

   

  Obecnie znakomita większość Polonii mieszka w Santiago. W Chile działa organizacja Zjednoczenie Polskie w Chile im. Ignacego Domeyki. Msze w języku polskim odbywają się od marca do listopada w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 17.30. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, który mieści się przy Calle Callao 3213, w dzielnicy Las Condes (Metro El Golf) w Santiago. Na czas wakacji letnich (styczeń – luty) wszystkie msze są odwołane.

  - Grobowiec Ignacego Domeyki

  Grobowiec Ignacego Domeyki, Cmentarz Główny w Santiago

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: