close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • GOSPODARKA

 • 1. Dwustronna współpraca gospodarcza.

   

  Kwestie współpracy gospodarczej Polska – Chile regulowane są Porozumieniem o Stowarzyszeniu Gospodarczym, Konsultacjach Politycznych i Współpracy, zawartym w 2002 r. między Unią Europejską i Chile. Umowa o wolnym handlu weszła w życie w dniu 1 lutego 2003 roku.

   

  Ponadto między Polską i Chile obowiązują następujące umowy :

   

  2. Wymiana handlowa.

   

  Według danych Ministerstwa Gospodarki RP, za 2014 r. obroty handlowe z Chile wyniosły 233 mln USD, w tym polski eksport 85 mln USD a import 148 mln USD. Saldo bilansu handlowego wynosi 63 mln USD na korzyść Chile. Utrzymująca się tendencja spadku obrotów handlowych od 2008 roku (297 mln USD), w 2009 (217 mln), do 2010 r. (201 mln) została przełamana w 2011 r. osiągając poziom 259 mln USD. W 2013 r. osiągnięto 356 mln USD obrotów handlowych, w tym polski eksport 97 mln USD a import 259 mln USD, co było rekordem w stosunkach handlowych między obu krajami. Niestety w 2014 r. wzajemne obroty zanotowały znaczny spadek do poziomu 233 mln USD.

   

  Największą wartość w polskim eksporcie do Chile, wg struktury towarowej, miały (dane MG): urządzenia mechaniczne i elektryczne; w tym do rejestracji i odbioru dźwięku (32 mln USD); tworzywa sztuczne i wyroby z nich (16 mln USD); pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające i współdziałające urządzenia (13 mln USD), produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych (9 mln USD) oraz gotowe artykuły spożywcze (6 mln USD). W imporcie z Chile największą wartość miały: produkty mineralne (119 mln USD); produkty pochodzenia roślinnego (64 mln USD); zwierzęta żywe, produkty pochodzenia zwierzęcego (45 mln USD) oraz gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, alkoholowe i ocet, tytoń (17 mln USD).

   

  Generalnie Polska kupuje z Chile: wino, owoce suszone, owoce świeże (winogrona, truskawki, jagody, jabłka, gruszki), filety rybne, orzechy oraz miedź w postaci rudy, koncentratu oraz miedź nierafinowaną.  Z kolei Chile kupuje z Polski: taśmy górnicze, kable i drut izolowany, rusztowania, samochody turystyczne typu melex, spycharki czołowe, kotły wytwarzające parę, urządzenia spawalnicze, sondy głębokościowe, torby papierowe typu kraft, paczkomaty, opony autobusowe i ciężarowe, kamienie młyńskie i szlifierskie, kosmetyki oraz wódkę. W Chile można kupić także polskie słodycze, soki oraz rowery. 

   

  3. Inwestycje (wzajemne).

   

  Chilijska firma ANCOR TECMIN otworzyła fabrykę betonu polimerycznego w Polkowicach w 2005 roku.

   

  Polska firma brokerska X-Trade Brokers Dom Maklerski SA z Warszawy otworzyła w lipcu 2011 r. oddział międzynarodowy w Santiago de Chile. Jest to pierwszy pozaeuropejski oddział tej firmy, który ma być przyczółkiem do zdobycia rynku internetowych usług maklerskich w Ameryce Południowej.

   

  Na początku grudnia 2011 r. KGHM Polska Miedź ogłosił informację o zakupie kanadyjskiej kopalni Quadra FNX. Dzięki tej transakcji przystąpi wspólnie z japońską Sumitomo Metal Mining do realizacji projektu eksploatacji złóż miedzi i molibdenu w Sierra Gordaw północnym Chile (Region Antofagasta), która ma rozpocząć się w 2014 roku.

   

  Pod koniec 2013 r. producent kosmetyków Inglot otworzył w porozumieniu z siecią Falabella trzy punkty sprzedaży w Santiago.

   

  W styczniu 2014 r. Centrum Rozwoju Energetyki otworzyło biuro konsultingowe w Coquimbo i zamierza uruchomić projekty inwestycyjne w obszarze czystej energii i recyklingu odpadów.

   

  4. Współpraca regionalna.

   

  Istnieją umowy o współpracy między miastami: Kraków – La Serena (honorowe partenrstwo miast), Kraków – Santiago Providencia (umowa o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji), Bielsko-Biała – Rancagua (miasta partnerskie) oraz Elbląg – Coquimbo (miasta partnerskie). Przygotowywana jest umowa o współpracy między Regionem Coquimbo i Dolnym Śląskiem.

   

  5. Współpraca samorządów gospodarczych.

   

  Krajowa Izba Gospodarcza współpracuje z chilijską Krajową Izbą Gospodarczą, Usług i Turystyki (Cámara Nacional de Comercio, Servicios y Turismo de Chile) i Izbą Gospodarczą Santiago (Cámara de Comercio de Santiago) przy organizacji misji gospodarczych do Chile. 22 sierpnia 2003 w Santiago Fundacja Przedsiębiorczości „EuroChile” i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisały Memorandum of understanding w celu zacieśnienia współpracy, które zostało odnowione w 2012 roku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: